Okuma Hızında Yapılan Hatalar

Okuma hızında yapılan hatalar nelerdir, hangi durumlar okuma hızımızın düşmesine neden olur?

Okuma Hızında Yapılan Hatalar

OKUMA HIZINDA YAPILAN HATALAR

Okuma, eğitim hayatımızdan iş yaşamımıza başarımız üzerinde büyük bir role sahiptir. Okuduğumuz ders kitapları, gelişim kitapları dışında günlük yaşamımızda birçok okuma yapıyoruz. Bunlar; dünyada neler olduğunu öğrendiğimiz gazete, çok sevdiğimiz bir dergi, merakla beklediğimiz bir yazarın kitabı veya e-maillerimiz olabilir. Okuduklarımızı iyi bir şekilde anlamak, okuma hızında yapılan hatalar nelerdir öğrenmek, iyi birer okuyucu olduğumuzun göstergesidir. Günün bir kısmını okuyarak geçirmemize rağmen, okumanın nasıl bir eylem olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar; her iki gözün ayrı iki karaktere odaklanması ile zihnin iki görüntüyü birleştirdiği ve kelime formunu meydana getirdiğini söylüyor. Bu kadar karmaşık bir yapıya sahip olan okuma eyleminin, ortalama 1 dakikada 250 kelimelik bir hızla gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Dakikada 350-400 kelimelik bir hıza çıktığınızı gözünüzde canlandırın. Böylece daha büyük hızla anlayarak okuma gerçekleştiği için diğer aktivitelerinize rahat zaman ayırabilirsiniz. Birçok kişi bazı yanlış uygulamalar sebebiyle okuma eylemini hızla gerçekleştiremez. Yazımızda, okuma hızında yapılan hatalar nelerdir, sizler için araştırdık.

KELİMELERİ TEK TEK OKUMAK

Okuma hızında yapılan hatalar içinde ilk sırada okuduğunuz yazıyı kelime kelime takip etmek gelir. Bu yöntemle okumak hem hızın yavaşlamasına sebep olur hem de anlatılan konuya tam olarak konsantre olamamanıza zemin hazırlar. Kelimeleri tek tek okuyan insanlar, kelimeleri bir blok halinde okuyan insanlara göre okudukları konuları daha az anlarlar. Okuduğunuz kelime sayısını arttırmak zamanla hızınızın artmasını sağlayacaktır. Okuma hızında yapılan hatalar içinde olmasına rağmen bol bol pratik yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Yaptığınız pratikler sayesinde okuduğunuz blok içindeki kelime sayısı artar dolayısı okuma hızınız da artar.

İÇ SESLENDİRME YAPMAK

Okuduğunuz her kelimeyi zihninizde seslendirme alışkanlığına iç seslendirme denir. İnsanların büyük bir çoğunluğunu bunu uygulamaktadır. Bir kelimeyi seslendirdiğinizden daha büyük bir hızla anlayacağınız için iç seslendirme gereğinden fazla zaman kaybına sebep olur. bu alışkanlığınızdan vazgeçebilmek için öncelikle kendinize iç sesinizi kullanmamanız gerektiğini hatırlatmalısınız. Ayrıca seslendirme için zor olacağından bloklar halinde okumayı seçmelisiniz. İç seslendirmeyi bırakmak okuma hızınızın artmasına önemli bir katkıda bulunur. Okuma hızında yapılan hatalar içinde olan iç seslendirme alışkanlığından, yaptığınız pratiklerle uzaklaşabilirsiniz.

GÖZ HAREKETLERİNİ YANLIŞ KULLANMA

Yavaş okumanın sebeplerinden biri her bir kelimeye tek tek odaklanma ve satırlarla ilerleme eğiliminde olmaktır. Göz bir hareketinde yaklaşık 4 santimetre alanı görüş alanı içine alabilir ve bu durumda yaklaşık dört veya beş kelimeyi kapsaması anlamına gelmektedir. Okuyucuların birçoğu bir satır içindeki kelimeleri görmek amacı ile çevresel görüşlerini kullanmayı denemezler. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bakışlarınızı yumuşatabilir, genişletebilir ve kelimeleri tek tek görmek yerine bloklar halinde görmeye çalışabilirsiniz. Böylece daha hızlı okumaya başladığınızı göreceksiniz. Bu yöntem sayesinde çevresel görüş devreye girer ve her satırı hızla tarayıp bir sonraki satıra hızla geçebilirsiniz. Okuma hızında yapılan hatalar arasında yer alan göz hareketlerini yavaş kullanma alışkanlığı zamanla ortadan kaldırılabilir bir davranış şeklidir.

KONSANTRASYON DÜŞÜKLÜĞÜ

Yapmayı planladığınız her eylemin başarıyla sonuçlanması için ilk kural tam olarak konsantre olmaktır. Okuma hızında yapılan hatalar içinde ilk sıralarda yer alan konsantrasyon düşüklüğü, hıza etki eden önemli unsurlar arasındadır. Beyin tek bir anda birden fazla eyleme odaklanmakta zorluk yaşar. Televizyon açıkken okumaya çalışmak, müzik dinlerken kitap okumak, okuduğunuz yazıya tam olarak konsantre olmadığınız anlamına gelir. Okuma eylemi; anlayarak ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için dış etkenlerden uzak bir alanda gerçekleşmelidir. Bu uygulama oldukça önemlidir çünkü bir yandan iç seslendirme yapmamak bir yandan bloklar halinde okumak tam bir konsantrasyon gerektirir. Bunun yanı sıra kendi içinizde yaşadığınız dikkat dağıtıcı bir unsur varsa, uzaklaşmış olarak okuma eylemine geçmelisiniz. Gün içinde yapacaklarınızla ilgili bir planlama yapmanız gerekiyorsa okuma öncesi tamamlanmalı veya okuma sonrasına bırakılmalısınız. Etkili, hızlı ve okuduğunuzu anlamanın en önemli yollarından biri tam olarak konsantrasyon gerçekleştiğinde eylemin başlamasıdır. Böylece Okuma hızında yapılan hatalar arasından önemli bir tanesini eksiltmiş olursunuz.

GERİLEME

Regresyon olarak adlandırılan bu durum metinleri gereksiz bir şekilde tekrar okumak anlamına gelir. Okuma hızında yapılan hatalar arasında gerileme ilk sıralarda yer alır. Bazı durumlarda insanlar okuduklarını tam anladıklarından emin olmak için aynı satırlara tekrar geri dönerler. Bu tip durumlar metnin akışını kaybetmenize neden olabileceği için okuduğunuz metnin tam olarak anlaşılmamasına neden olabilir. Gerileme konusuna dikkat etmeli, gerçekten ihtiyaç olmadıkça tekrar okumaktan kaçınmalısınız. Gözlerinizle bir sonraki satıra dönmek hatasını azaltmak için işaretleme tekniğini kullanabilirsiniz. Gözlerinizin önceki cümleye gitme sayısını azaltmak için okuduğunuz satırlarda işaretçi kullanın. Bu işaretçi parmağınız veya bir kalem yardımı ile olabilir. Böylece gözleriniz işaretçiyi takip edecek ve geriye dönüşler azalmaya başlayacaktır. Bu yöntemi kullandığınızda, işaretçi okuma hızınızın da ölçüsünü belirler.

DOĞRUSAL OKUMA

Eğitim yaşamımızda okuduklarımızı; sırasıyla soldan sağa ve aşağıya doğru okuma öğretildi. Bu okuma yolu ile öğrenmemiz gereken temel bilgilerin yanında destekleyici bilgilerde dikkatimizi çekecek şekilde yer alır. Tam anlamıyla verilen tüm bilgileri almak kolay değildir. Bunun için başlıkları dikkatle taramak iyi bir yöntemdir. Maddeler halinde belirtilen bilgileri inceleyebilirsiniz. Yazarın anlatmak istediğini ancak tüm metni okuduğunuzda anlayacaksınız gibi bir kural yoktur. Hızlı bir tarama sistemi ile anlatılmak istenenin neler olduğunu, neleri okumaya ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Sadece temel alanlara odaklanmak için göz gezdirme yapmanız yeterlidir. Temel alanları okudukça, yazarın anlatmak istediği önemli noktaları belirlemeye başlarsınız. Anlatılmak isteneni tam olarak anlarsanız, örnekleri okumanıza gerek kalmaz. Aynı şekilde hangi kısımları yeniden okumanız gerekeceğine de daha kolay karar verirsiniz. Önemli görünün kısmı yeniden okumak, aynı konuyu anlatan çok sayıda paragrafı okumaktan daha verimli olur!

ÖRNEK KİTAP TALEP FORMU

Örnek Kitap İçin Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.